Hemoroidy uznawane są obecnie za jedną z najpowszechniej występujących chorób cywilizacyjnych. Są to guzki krwawnicze, które występują w kanale odbytu, objęte stanem zapalnym. Hemoroidy to bardzo poważna dolegliwość, mają duży wpływ na komfort życia codziennego, dlatego też należy bezwzględnie podjąć wszelkie kroki, które doprowadzą do ich usunięcia. Warto także wiedzieć, że ich występowanie nie zawsze ma podłoże genetyczne i bardzo często jest wynikiem niewłaściwego trybu życia.
Czym są hemoroidy i jakie są ich pierwsze objawy?
Hemoroidy są guzkami krwawniczymi występującymi u każdego człowieka, których zadaniem jest ułatwienie wypróżniania i kontrolowania oddawania gazów. Wraz z wiekiem istnieje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, efektem czego jest szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Hemoroidy często nazywane są żylakami odbytu i stanowią bardzo poważny problem, który wraz z wiekiem dotyka coraz większą grupę osób. Choć na ich pojawienie się mają wpływ czynniki genetyczne, jednak w zdecydowanej większości przypadków winny zaistniałej sytuacji jest sam chory. Objawy choroby hemoroidalnej są na tyle charakterystyczne, że ciężko je przegapić. Są na tyle uciążliwe, że poważnie mogą obniżyć komfort codziennego życia. Mając jakiekolwiek podejrzenia co do wystąpienia tej dolegliwości, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który wskaże drogę do odpowiedniego leczenia. Im szybciej zostanie ono wdrożone, tym większe są szansę na jego powadzenie. Nawet jeżeli lekarska diagnoza wykaże coś innego, warto profilaktycznie stosować zioła na hemoroidy, szczególnie jeżeli prowadzony tryb życia wykazuje na duże prawdopodobieństwo ich wystąpienia.
Objawy hemoroidów są w wielu przypadkach dość uciążliwe i niekiedy trudne do zniesienia. Za te najbardziej charakterystyczne dla choroby hemoroidalnej uznaje się:
- uciążliwy świąd,
- dolegliwości bólowe,
- uczucie niepełnego wypróżnienia,
- świeża i żywoczerowna krew widoczna na papierze toaletowym bądź w muszli klozetowej.
To właśnie obecność krwi jest sygnałem alarmowym świadczącym o tym, że niezbędna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Warto mieć na względzie, że objawy choroby hemoroidalnej niekiedy mogą świadczyć o nowotworze jelita grubego, który jeżeli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, daje duże szanse na efektywne wyleczenie.
Choroba hemoroidalna występuje w czterech stopach zaawansowania, przy czym pierwszy jest zdecydowanie najmniej uciążliwy i na tym etapie pozbycie się problemu jest zdecydowanie najprostsze:
- stopień I — na – na tym etapie guzki stopniowo się powiększają, jednak jeszcze nie powodują dolegliwości bólowych, a krwawienie jest niewielkie;
- stopień II — na – na tym etapie schorzenia guzki wypadają na zewnątrz w czasie wypróżniania, samoistnie się cofając. Pojawia się krwawienie i umiarkowane swędzenie, powodując lekki dyskomfort;
- stopień III — na – na typ etapie dochodzi do wypadnięcia guzków w czasie wypróżnienia, jednak nie cofają się samoistnie, a muszą zostać odprowadzone ręcznie, co jest związane z silnymi dolegliwościami bólowymi i znacznym krwawieniem. Bardzo często występuje silny świąd odbytu, pojawiają się podrażnienia i stany zapalne;
- stopień IV — na – na jest to ostatni etap zaawansowania choroby hemoroidalnej. Guzki utrzymują się poza odbytem przez cały czas, a ich odprowadzenie ręczne nie jest możliwe. Pojawiają się silne dolegliwości bólowe (często ciężkie do wytrzymania) oraz obfite krwawienie. Bez natychmiastowej interwencji lekarskiej może dojść do uwięźnięcia i zakrzepicy.
Istnieje kilka sposobów na walkę z hemoroidami, jednak wybór odpowiedniej należy pozostawić specjaliście.
Jakie są przyczyny powstawania hemoroidów?
Główną przyczyną rozwoju hemoroidów jest, znaczy wzrost ciśnienia żylnego lub zastój w żyłach odbytu. Najczęściej do rozwoju takiej sytuacji przyczyniają się następujące czynniki:
- przewlekłe zaparcia,
- nadużywanie alkoholu,
- spędzanie zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej lub stojącej,
- biegunka,
- ciąża,
- otyłość,
- wielokrotne porody sposobem naturalnym,
- pojawiające się silne uczucie parcia w czasie wypróżnień,
- niska zawartość błonnika pokarmowego w codziennej diecie,
- uprawianie niektórych sportów wyczynowych,
- stosunki analne,
- powikłania po operacjach w okolicach krocza i odbytu.
Ryzyko pojawienia się hemoroidów wrasta wraz z wiekiem. Wpływ na pojawienie się ich mają nie tylko powyższe czynniki, ale również predyspozycje genetyczne.
Domowe sposoby na hemoroidy
Krwawiące hemoroidy powodują nie tylko ból, ale również silny dyskomfort, który nie rzadko negatywnie wpływa na komfort codziennego funkcjonowania. Jest to problem, którego nie należy ignorować, a natychmiastowo podjąć leczenie — to lekarz powinien zadecydować o tym, jak leczyć hemoroidy. Z pewnością w walce z chorobą przydana będzie zmiana diety, która powinna zostać uzupełniona o znaczne ilości dobrze przyswajalnego błonnika i picie dużych ilości wody. Zmagając się z tym problemem, należy całkowicie zrezygnować ze spożywania produktów zawierających kakao. Dobrze dobrana dieta i krem na hemoroidy w początkowych fazach mogą przyczynić się do całkowitego cofnięcia się guzków.
W walce z tą niekomfortową dolegliwością bardzo pomocna może być specjalna poduszka na hemoroidy, której stosowanie pozwoli na odciążenie miejsc intymnych. Najczęściej ma okrągły kształt z wyciętą w środku dziurką, coraz częściej jednak można spotkać się również z żelowymi modelami. Tego typu akcesoria mogą być traktowane również jako środek zapobiegający, nie zawsze leczniczy.
Pomocny może się okazać miód na hemoroidy, który dzięki swoim właściwościom przyspieszy gojenie małych ranek, a także zadziała bakteriobójczo, nawet w przypadku już mocno zainfekowanych ranek. Miód można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Pomocny będzie również czosnek na hemoroidy, który powinien mieć swoje stałe miejsce w codziennej diecie — zarówno w formie surowej, jak i gotowanej/pieczonej.
Co zrobić, żeby hemoroidy się wchłonęły?
Wiele osób zmagających się z hemoroidalną chorobą zastanawia się nad tym, czy istnieje jakoś sposób na to, hemoroidy się schowały lub całkowicie wchłonęły. Jest to możliwe, pod warunkiem podjęcia radykalnych i konsekwentnych działań. Przede wszystkim należy zmienić styl życia, unikając czynników powodujących wystąpienie stanów zapalnych w obrębie odbytu. Domowa terapia musi być przeprowadzana regularnie, a jeżeli lekarz zaleci, należy stosować również farmakoterapię (najczęściej czopki) oraz specjalne maści.