Monitor gamingowy: na co zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia stanowiska gracza jest odpowiednio dobrany monitor, który pozwoli jeszcze mocniej zagłębić się w świat gry, wyświetlając daną produkcję w wysokich ustawieniach graficznych z zachowaniem dużej szczegółowości otoczenia. Częstotliwość odświeżania, przekątna ekranu czy maksymalna rozdzielczość to tylko część informacji, jakie należy wziąć pod uwagę w trakcie przeglądania kolejnych monitorów gamingowych. Na jakich detalach warto się jeszcze skupić, by znaleźć ekran spełniający wysokie wymagania hardcorowego gracza? Sprawdź, na jakich parametrach skupić się w trakcie wybierania monitora gamingowego.

Częstotliwość odświeżania obrazu, czyli jeden z istotniejszych parametrów monitora gamingowego dla profesjonalnych graczy

W grach nastawionych na rywalizację i umiejętności zawodnika, jak Counter Strike: Global Offensive, League of Legends czy Overwatch, płynność rozgrywki i jakość wyświetlanego obrazu może zadecydować o przegranej lub porażce całej drużyny. Dlatego profesjonalni gracze w trakcie swoich treningów czy później podczas turniejów esportowych, jak IEM odbywający się w Katowicach, używają monitorów o wysokiej częstotliwości odświeżania obrazu. Parametr ten podawany jest w hercach (Hz) i oznacza jak wiele razy monitor może odświeżyć wyświetlany obraz na ekranie.

W przypadku ekranów codziennego użytku wartość maksymalna tego parametru szacowana jest od 60 do 75 Hz, jednak monitory do zastosowań specjalnych (wykorzystywane m.in. w grafice czy właśnie w profesjonalnym gamingu) mają tę wartość wielokrotnie wyższą. Mowa o 120, 144 czy nawet 240 Hz – monitor gamingowy z taką częstotliwością odświeżania obrazu pozwoli uzyskać znaczną przewagę nad oponentami.

Maksymalna rozdzielczość i wielkość ekranu – optymalne wartości tych parametrów dla monitora gamingowego

Czymś, co jest od razu widoczne podczas oglądania kolejnych monitorów w sklepie, to przekątna ekranu podawana w calach. Te dla graczy przystosowane są do wyświetlania gier i filmów w wysokiej rozdzielczości, by udało się dostrzec wszystkie szczegóły otoczenia czy liczbę detali w poszczególnych modelach postaci, zwłaszcza w grach, w których zastosowano fotorealistyczną grafikę, jak Death Stranding czy Detroit: Become Human dostępne od niedawna na PC. Monitor gamingowy w połączeniu z wydajnym komputerem osobistym pozwoli na wyświetlenie wspomnianych produkcji bez żadnych ograniczeń dotyczących liczby FPS-ów czy ilości szczegółów na danym poziomie.

Przekątna monitora gamingowego może mieć od 21 do nawet 49 cali – wszystko zależy od budżetu danej osoby i tego, jaki poziom grafiki ją interesuje. Warto przy tym pamiętać, że znacząco wpływa to również na rozmiar, a co za tym idzie, wagę takiego ekranu, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy w mieszkaniu będzie wystarczająco dużo miejsca na taki sprzęt. Od tego uzależniona jest również proporcja ekranu (większość monitorów gamingowych operuje na standardzie 16:9) i jego maksymalna rozdzielczość. Drugi z tych parametrów to najczęściej 1920 × 1080 lub w przypadku droższych ekranów 2560 × 1440. Laptop gamingowy również może wyświetlać obraz w takich rozdzielczościach, jednak ze względu na mniejszy ekran, wszystko będzie odpowiednio pomniejszone.

Liczba portów w monitorach gamingowych

W odróżnieniu od standardowych ekranów monitory gamingowe mają szereg dodatkowych portów, by można do nich było podłączyć kilka urządzeń jednocześnie, jak komputer stacjonarny lub jedną z trzech popularnych konsol dostępnych na rynku (PS4, Xbox One i Nintendo Switch). Monitory gamingowe mają co najmniej jeden port HDMI i DisplayPort do przesyłania obrazu, od 2 do nawet 4 wejść USB czy też wejście liniowe audio, które pozwala na podpięcie słuchawek czy głośników do ekranu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie