Suplementy i odżywki dla Twoich mięśni

Twoje mięśnie potrzebują treningu i odpowiedniej diety, aby rosnąć. Połączenie tych dwóch elementów stanowi fundament w budowaniu zarówno masy, jak i siły mięśni, jednak pewne wsparcie dają również suplementy. Kilka z nich jest godnych polecania w określonych przypadkach – poznaj ich listę.

Kreatyna

Tego suplementu nie da się zastąpić, bardzo trudno też dostarczyć go w pożywieniu, dlatego zaleca się jego suplementację. Kiedy najlepiej rozpocząć pierwszy cykl kreatynowy? Wiele osób uważa, że najszybciej po kilku miesiącach treningu, gdy zaczyna się odczuwać stagnację, którą kreatyna pozwala pokonać. I trzeba przyznać, że jest pod tym względem bardzo skuteczna, co zresztą potwierdzają liczne badania. Jeśli chodzi o skuteczność, kreatyna należy bowiem do najlepszych suplementów na rynku.

Odżywka białkowa

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na budowę muskulatury jest dieta, która powinna zawierać dużą ilość białka, a mianowicie nie mniej niż 2 g na 1 kg masy ciała. Jeśli udaje się taką dawkę dostarczyć wraz z pożywieniem, to nie ma potrzeby sięgania po odżywkę białkową. Życie dobitnie pokazuje, że jednak nie zawsze da się przez cały czas trzymać dietę z wysoką podażą protein – bywają dni, gdy białka w jadłospisie jest za mało i właśnie wtedy znakomite wsparcie zapewnia odżywka białkowa.

ZMA

ZMA to suplement składający się z trzech ważnych minerałów – chromu, cynku i magnezu. Każdy z nich ma wpływ na budowę muskulatury, dlatego jeżeli nie dostarcza się ich w odpowiednich dawkach za pośrednictwem diety, należy sięgnąć po suplementację. Wiele osób regularnie przyjmujących ZMA podkreśla przede wszystkim dwa efekty spożycia tego specyfiku: większą siłę i lepszą regenerację potreningową.

Beta-alanina

Gdy planujesz ciężki trening lub brakuje Ci energii, rozwiązaniem Twoich problemów może być beta-alanina. Ze względu na fakt, że poprawia wydolność, siłę i regenerację mięśni, warto ją stosować niezależnie od tego, jaką dyscyplinę się uprawia. Równie dobrze sprawdza się w sportach siłowych, jak i wytrzymałości oraz szybkościowych. Zaleca się jej przyjmowanie przed treningiem. Wiele osób chwali jej działanie w szczególności w połączeniu z kreatyną.

Witamina D

Witamina D bierze udział w wielu procesach anabolicznych zachodzących w organizmie, w związku z czym jest bardzo potrzebna, jeżeli planuje się budowę masę mięśniowej. Jej działanie ma także charakter stymulujący, bo dzięki niej w mniejszym stopniu odczuwa się zmęczenie. Kolejna ważna kwestia to korzystny wpływ na regenerację mięśni po treningu. Wszystko to powoduje, że powinno się suplementować witaminę D, szczególnie że mało słoneczna pogoda w Polsce nie pozwala na zagwarantowanie jej optymalnej produkcji przez organizm. Z tego powodu należy ją spożywać nie tylko, jeżeli uprawia się jakąkolwiek dyscyplinę sportową, ale w gruncie rzeczy bez względu na prowadzony tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie