Męskie okrycie wierzchnie na zimę

Kiedy na dworze robi się już naprawdę zimno i nieprzyjemnie, najwyższa pora na to, aby pomyśleć o okryciach wierzchnich. Obecnie w sklepach i sieciówkach można znaleźć wiele modeli kurtek męskich, które są bardzo na topie. Moda i ciekawy design nie są jednak jedynymi kryteriami, jakimi warto byłoby kierować się przy wyborze ciepłego i praktycznego okrycia wierzchniego na zimę. W związku z tym w dzisiejszym artykule poruszamy tematykę doboru odpowiedniej kurtki zimowej dla mężczyzny ceniącego sobie zarówno praktyczne rozwiązania, jak i dobry styl.

Dobra kurtka na śnieg

Rodzaje wypełnienia kurtek męskich na zimę

Różnorodność modeli i wzorów, którą ostatnio coraz częściej można zaobserwować także w modzie męskiej, wiąże się m.in. z mnogością materiałów wykorzystywanych do tworzenia kurtek. W przypadku okryć zimowych szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnienie. Jest to ważne z punktu widzenia funkcji, które ma pełnić kurtka zimowa – powinna ona naprawdę ogrzewać i utrzymywać ciepło. Najczęściej wykorzystywane wypełnienia do męskich kurtek zimowych to przede wszystkim:

  • Poliester – Obecnie jest często wykorzystywany do wypełniania kurtek zimowych. Ważną ich zaletą jest to, że takie wypełnienie nie przemaka i można je poddać praniu mechanicznemu w pralce. Poliester jako podszewka może mieć postać włókniny, puchu syntetycznego lub materiału przypominającego polar.
  • Wełna – Tego rodzaju wypełniacz jest stosowany jako podszewka głównie w kurtkach, wykonanych ze skóry. Wełniane wypełnienie ma swoje zalety, ponieważ nie sprawia, że sylwetka wydaje się optycznie większa, ale na duże mrozy nie będzie to wystarczające rozwiązanie.
  • Puch i pierze naturalne – Kaczy puch oraz naturalne pierze sprawdzają się świetnie podczas bardzo niskich temperatur. Istotną wadę takich kurtek zimowych może stanowić jednak stosunkowo wysoka cena, w porównaniu do innych modeli ze sztucznym wypełnieniem.

Wypełnienie w kurtce zimowej: co to jest puch?

Puch, podobnie jak pierze jest naturalnym wypełnieniem wielu droższych modeli kurtek zimowych. Nie oznacza to jednak, że słowa te stanowią synonimy. Puch to naturalny surowiec charakteryzujący się dużą lekkością, bardzo dobrze wchłania wilgoć i zapewnia cyrkulację powietrza. Puch jest znacznie droższym materiałem do pozyskania niż pierze, które u ptaków wyrasta bezpośrednio nad puchem. Kurtki z naturalnym puchem są lżejsze od tych, w jakich wypełnienie stanowi pierze.

Kurtka zimowa do aktywności sportowej

Tanie zamienniki puchu i pierzu w kurtkach zimowych

Z uwagi na fakt, iż kurtki z wypełnieniem naturalnym w postaci pierza oraz puchu zazwyczaj są bardzo drogie, wiele sklepów oferuje okrycia wierzchnie z zamiennikami tych surowców. Wypełnienie syntetyczne wybierają często nie tylko osoby, które nie mogą sobie pozwolić na tak duży wydatek, jakim jest zakup okrycia z puchem lub pierzem, ale również alergicy oraz ci, dla których z uwagi na prowadzony tryb życia ochrona przed silnym mrozem nie stanowi priorytetu. Tańszym zamiennikiem puchu i pierzu są wypełnienia poliestrowe, które obecnie są często wykorzystywane w przemyśle odzieżowym. Szarpane włókna poliestrowe przypominają delikatny puszek i stanowią bardziej ekonomiczną alternatywę, która sprawdzi się w wielu przypadkach. Innym rodzajem wypełnienia, stosowanym zamiast pierza i puchu są podpinki z wiskozy, które można najczęściej spotkać przy zimowych kurtkach futrzanych oraz płaszczach.

Kurtka czy płaszcz? A może jedno i drugie?

Szukając funkcjonalnego okrycia wierzchniego na okres jesienno-zimowy wielu mężczyzn zastanawia się, czy lepszym wyborem będzie zakupienie kurtki, czy też bardziej stosownie będzie postawić na płaszcz. Otóż nie ma jednego rozwiązania dla tego dylematu, z uwagi na to, że wiele zależy od okoliczności, w jakich ma być noszone okrycie. Płaszcze męskie zazwyczaj są bardzo eleganckie, dlatego idealnie będą wkomponowywać się w garderobę dbającego o styl biznesmena, urzędnika, czy pracownika biurowego. Nie oznacza to jednak, iż na rynku kurtek zimowych nie można znaleźć modeli bardziej oficjalnych. Różnorodność w modzie męskiej sprawia, że zarówno płaszcze, jak i kurtki mogą być zarówno w stylu czysto casualowym, jak i bardzo eleganckim. Co więcej, obydwa te okrycia mogą być zarówno dłuższe, jak i krótsze, czy też wyposażone w kaptur. Klasyczny płaszcz męski w beżowym, czarnym albo brązowym kolorze to klasyk, w który warto się zaopatrzyć, jeżeli kurtka ma mieć charakter bardziej codzienny. Casualowe okrycie nie zawsze będzie pasowało do garnituru, natomiast klasyczny w kroju płaszcz sprawdzi się w takiej roli znakomicie.

Męski płaszcz na zimę

Modele popularnych kurtek męskich na zimę

Kurtki męskie można podzielić na wiele różnych kategorii, ale do najbardziej popularnych obecnie i ponadczasowych modeli należą przede wszystkim:

  • Parki – Wzorowane na wojskowych kurtkach amerykańskich parki męskie są najczęściej produkowane w kolorach takich jak czerń, piaskowy beż, khaki, granat oraz czerń. Idealnie będą pasowały do zestawień smart casualowych oraz miejskich.
  • Kurtki pikowane ze stójką – Bardzo klasyczny i elegancki krój kurtki sprawdzi się przy oficjalnych okazjach oraz na co dzień do pracy w biurze.
  • Puchówki – Kurtki puchowe w kolorach takich jak szarość, beż, czerń oraz granat będą pasowały do stylizacji biurowych, oraz casualowych. W przypadku mocno sportowych modeli puchówki będą dobrze wyglądać w zestawieniach codziennych.
  • Kurtki skórzane – Odpowiednio ocieplona kurtka skórzana może być także noszona zimą. Ponadczasowy krój i dobrze dobrany kolor skóry sprawiają, że znajduje ona zastosowanie praktycznie w każdej sytuacji.
  • Kurtki narciarskie – Ciepłe okrycie wierzchnie może mieć sportowy charakter. Miłośnicy aktywności fizycznej z pewnością docenią ciekawe wzory i elementy odblaskowe stosowane w kurtkach narciarskich.
Zimowe okrycie wierzchnie dla mężczyzn

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie