Wzmacniacz sygnału WiFi - jaki kupić?

Jaki wzmacniacz WiFi kupić?

Znaczna większość domostw posiada w dzisiejszych czasach dostęp do Internetu. Praktycznie stało się już normą, że posiadamy router WiFi. Co zrobić, kiedy nasze ściany w domu skutecznie utrudniają przepływ sygnału? W tym artykule dowiesz się, jak zwiększyć zasięg WiFi i jak wzmocnić sygnał WiFi. Podpowiemy także jak siła sygnału WiFi, może zostać zwiększona dzięki innym działaniom.

Dlaczego zainstalować wzmacniacz sygnału WiFi?

Hotspot WiFi w domu umożliwia skorzystanie z wielu dobrodziejstw, jakie dają nam w ostatnim czasie producenci urządzeń domowych.

Kablowe rozwiązania niosą za sobą straty w transmisji, jednak są one znikome w porównaniu do skali strat w sygnale WiFi. Każda ściana, drzwi, czy nawet okno, osłabiają przepływ sygnału z routera.

Komunikacja WiFi router

Sposób bezprzewodowego podłączenia wielu urządzeń w domu, daje ogromny komfort. Nie ma potrzeby przeciągać kabli między pomieszczeniami. Wystarczy mieć dobrze skonfigurowany router WiFi i możemy korzystać z dostępu do Internetu w pełni bezprzewodowo.

Rozwiązanie z bezprzewodową transmisją posiada szereg zalet, ale także i wady.

Jeżeli komunikacja między urządzeniami odbywa się bezprzewodowo, oznacza to, że w obszarze naszego routera do naszej sieci może podłączyć się każdy. Niesie to ze sobą wielkie niebezpieczeństwo, ponieważ mając dostęp do naszej sieci, nieznajomy może mieć dostęp do części naszych danych. W tym celu ustanawia się silne hasło do WiFi, o odpowiednim poziomie szyfrowania. Dające nam poczucie bezpieczeństwa silne hasło do WiFi, skutecznie będzie nas bronić przed różnymi możliwymi atakami z zewnątrz.

Komfortowe rozwiązanie z domową siecią WiFi ma jednak kolejną wadę, na którą nie mamy w pełni wpływu. Chodzi tu oczywiście o siłę i zasięg WiFi. Dla małych mieszkań problem ten może być praktycznie niezauważalny, jednak dla kilku piętrowych domów, problem ten staje się bardziej odczuwalny z każdym piętrem, które oddziela odbiornik od routera WiFi.

Router, który zainstalujemy w swoim mieszkaniu, będzie łączyć się z takimi urządzeniami jak: kamera WiFi, drukarka WiFi, telewizor z WiFi, stacja pogodowa WiFi, gniazdko WiFi. Ilość urządzeń, które stają się smart, dopiero kiedy są podłączone do sieci internetowej, stale rośnie. W ostatnim czasie możemy spotkać pralki, a nawet lodówki, które mają możliwość podłączenia do domowego WiFi.

WiFi Calling

Zdarza się, że w naszym domku na peryferiach lub w lesie są dziury w zasięgu. Wtedy z pomocą przychodzą nam operatorzy komórkowi, którzy umożliwiają uruchomienie usługi takiej, jak WiFi calling. W prostym tłumaczeniu WiFi calling umożliwia wykonywanie połączeń przez router WiFi. Router w takim przypadku nie potrzebuje żadnych dodatkowych funkcji- wystarczy, że będziemy w jego zasięgu.

Sygnał pochodzący z nadajnika BTS – nadajnik radiowy operatorów komórkowych, również napotyka na ściany naszych mieszkań czy domów. Straty jakości i siły sygnału można odczuć nawet w dużym mieście, gdzie między nami a nadajnikiem znajduje się kilka ścian wykonanych z betonu.

W takim przypadku nasz telefon, próbując uzyskać najlepszą jakość połączenia, będzie się przełączać między nadajnikami BTS. Może to powodować problemy z jakością połączenia głosowego, pogłos czy inne podobne problemy.

Kiedy Posiadamy usługę WiFi calling włączoną u operatora i obsługuje ją nasz telefon, możemy utrzymać jakość połączenia telefonicznego. Warunek jest jeden, nasza sieć WiFi musi działać bez zarzutów.

WiFi Calling

Jakie są straty sygnału WiFi? – Reguła 6dB

Na otwartej przestrzeni, przyjmuje się proste wyliczenie w odniesieniu do straty sygnału radiowego. Przyjmując pracę nadajnika – routera WiFi w częstotliwości 2,4GHz., otrzymujemy wzór pamięciowy. Na dystansie 1 km tłumienie wywołane propagacją fal radiowych, wynosi 100 dB. Tłumienie sygnału zmienia się dwukrotnie ze wzrostem lub spadkiem odległości od nadajnika o 6 dB.

Dla przykładu:

  • siła sygnału w odległości 500 metrów od nadajnika wynosi 94dB,
  • siła sygnału na 125 metrów wynosi 82 dB,
  • dla odległości 2 km siła sygnału wynosi 106 dB,
  • natomiast dla odległości 4 km już tylko 112 dB.

Słaby zasięg WiFi w domu lub w biurze

Wiemy już, jakie są straty na otwartej powierzchni. Aby mieć świadomość, jakie straty będą występować w zaciszu domu należy sprawdzić, jakie przeszkody będą znajdować się na drodze sygnału z routera WiFi.

Dla rozjaśnienia tego, jak dużo sygnału możemy stracić, przedstawiamy poniżej materiały wpływające na stratę siły sygnału. Im większa liczba, tym większe tłumienie sygnału WiFi.

  • Ściana wewnętrzna wykonana z cegły o grubości 10 cm tłumi sygnał o 7 dB.
  • Ściana zewnętrzna wykonana z cegły o grubości 30 cm tłumi sygnał o 9 dB.
  • Ściana wykonana z płyty gipsowej, z wypełnieniem wełny mineralnej o grubości 7 cm, tłumi sygnał o 2 dB.
  • Strop wykonany z betonu o grubości 30 cm tłumi sygnał o 11 dB.
  • Okno z podwójną szybą zmniejsza siłę sygnału o 4,5 dB.
  • Drzwi wykonane z drewna o grubości 4 cm tłumi sygnał o 2,5 dB.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na rynku dostępne są rutery WiFi 5 GHz. Co oznacza dwa razy wyższą częstotliwość pracy niż w standardowych nadajnikach.

Częstotliwość routerów WiFi 5 GHz pozwala zachować wyższą jakość przesyłanych pakietów danych. Szczególnie może mieć to znaczenie w blokach, gdzie jest więcej sieci WiFi, pracujących w paśmie częstotliwości 2,4 GHz.

Podobnie jest z możliwością przesyłania danych- dzięki wyższej częstotliwości można uzyskać szybszą transmisję. Częstotliwość ta jest bardziej podatna na przeszkody. Oznacza to, że przesłanie w tym paśmie pakietu danych skutkować będzie większymi stratami sygnału, w porównaniu ze standardem 2,4 GHz.

WiFi repeater

Wzmacniacz sygnału sieci bezprzewodowej, często w skrócie nazywany jest WiFi repeater. Nie ma dużej różnicy, między WiFi repeater-em a WiFi extender-em. Jest to głównie parametr dotyczący charakteru pracy, urządzenia wzmacniającego WiFi. Skutek działania jest taki sam. Chodzi o wzmocnienie sygnału w odbiorniku WiFi.

Należy tutaj również wspomnieć o fakcie delikatnej utraty prędkości. Urządzenia wzmacniające sygnał, niestety bez wad nie pozostają.

Problem straty prędkości dotyczy głównie wzmacniaczy jednopasmowych. Używają one tych samych anten do odbioru sygnału z routera i przekazywania sygnału do odbiornika drogą WiFi. Jeżeli wzmocnienie sygnału ma odbyć się dla urządzenia, które będzie podłączone przewodem RJ45 do wzmacniacza, wówczas możemy zmniejszyć ryzyko utraty prędkości. Siła sygnału pozostaje bez zmian.

WiFi repeater

Jak zwiększyć zasięg WiFi?

Czasami okazuje się, że sama wymiana anten w routerze jest niemożliwa, lub nie przynosi satysfakcjonujących efektów. Można oczywiście wyburzyć wszystkie ściany, jednak ominięcie betonowych stropów i tak będzie niemożliwe. Jak zatem zwiększyć zasięg WiFi? Jest kilka odpowiedzi:

Access point WiFi

Mając na uwadze, że ściany z płyty gipsowej, w mniejszym stopniu przyczyniają się do strat w sygnale. Możemy na każdym piętrze umieścić Access point WiFi.

Plusem Access point WiFi jest fakt, że przy odpowiedniej konfiguracji ruterów i ustawieniu anten, uzyskamy silny sygnał na każdym piętrze. Łatwiej jest również podłączyć urządzenia, które nie obsługują sieci WiFi, a mimo wszystko posiadają gniazdko na wtyczkę RJ45 – standardowe złącze występujące np. w routerach.

Przykładem takich urządzeń, mogą być niektóre typy drukarek, telewizorów, kamer, komputery stacjonarne itp.

Minusem tego typu rozwiązania jest fakt, że w budynku mamy kilka sieci WiFi. Poruszając się między piętrami nasz telefon lub inne urządzenie mobilne, będzie przełączać się między routerami.

Jak sprawdzić WiFi?

Nawet najlepszy wzmacniacz sygnału WiFi może mieć problem, jeżeli umiejscowienie routera będzie niekorzystne. Dlatego, zanim pomyślimy o zakupie wzmacniacza WiFi, sprawdźmy, czy nasz router znajduje się w centralnym położeniu mieszkania lub domu.

Podstawą do jakichkolwiek działań zakupowych, czy relokacji routera powinny być badania. Można w łatwy sposób sprawdzić, jak w każdym z naszych pomieszczeń, wygląda obecnie siła sygnału z routera. W tym celu możemy użyć tabletu lub telefonu (ze względu na ich mobilność) i pobierając aplikację testować połączenie. Aby znaleźć aplikację mierzącą siłę sygnału WiFi wystarczy, że wpiszemy „WiFi analiza” w sklepie z aplikacjami w naszym telefonie. Jest wiele aplikacji, za które nie trzeba płacić, a dla jednorazowych potrzeb w zupełności wystarczą.

Najlepszy wzmacniacz sygnału Wi-Fi

Producenci dość często zapewniają nas, że routery WiFi mają zasięg do 100 metrów. W rzeczywistości jednak okazuje się być inaczej. Dlaczego tak jest?

Jak się okazuje, można z odległości 100 metrów od routera korzystać z Internetu. Kluczem do tego jest nasz odbiornik. Antena WiFi w naszym odbiorniku, np. smartfonie, powinna być duża lub złożona z kilku mniejszych anten.  Nie sposób zamontować do smartfona dużą antenę WiFi. Zwykle są one małych rozmiarów, aby telefon był poręczny. Miniaturyzacja nie pozostawia zbyt dużo miejsca na anteny WiFi. Trzeba, zatem wspomóc się urządzeniem, którego nie trzeba nosić przy sobie, a które spełni funkcję dodatkowej anteny. Takim właśnie urządzeniem jest wzmacniacz sygnału WiFi.

Jak każde urządzenie elektroniczne, wzmacniacz WiFi potrzebuje zasilania sieciowego. Producenci, mając świadomość, że zawieszanie urządzeń na ścianie lub ustawianie ich na półkach może stanowić dodatkowy problem dla użytkowników. Problem ten znikł w momencie, kiedy na rynku pojawiły się wzmacniacze WiFi wyglądające jak gniazdko WiFi. Małych gabarytów urządzenie skutecznie zwiększa sygnał sieci. Największą zaletą jest to, że nazwa sieci WiFi (ssid), pozostaje taka sama.

WiFi repeater to urządzenie, które nie wymaga montażu, wystarczy, wzmacniacz sygnału WiFi podłączyć do gniazdka z prądem i po drobnej konfiguracji, zaczyna wykonywać on swoje zadanie. Dzięki urządzeniom typu WiFi Repeater, w całym domu lub mieszkaniu możemy mieć WiFi o tej samej nazwie, a jedynie wzmocnionym sygnale. Warto kierować się zasadą punktu centralnego dla routera, aby każdy wzmacniacz miał możliwość wzmocnić odpowiednio sygnał. Pamiętajmy, że urządzenia te wzmacniają sygnał, a nie są dodatkowym routerem.

Jaki będzie najlepszy wzmacniacz WiFi?

  • Przede wszystkim wzmacniacz WiFi powinien być kompatybilny z naszym routerem. W przeciwnym razie będzie bezużyteczny.
  • Kolejną ważną rzeczą jest ilość anten. Dobre wzmacniacze sygnału mają ich po 4.
  • Zakres pracy b/g/n/ac. Pamiętajmy, że co tydzień nie wymieniamy routera ani urządzeń elektronicznych w domu, dlatego warto, aby zakup urządzenia do wzmacniania sygnału, był inwestycją na dłuższy czas. Niewątpliwie szerszy zakres pracy pozwoli wykorzystać większy potencjał transmisji naszego routera.

Jeżeli prędkość transmisji będzie spowalniana przez to, że wzmacniacz nie pracuje na wszystkich zakresach routera, można będzie odczuć spadek prędkości lub odpowiedzi, czyli tzw. ping, przy większej ilości użytkownikach. Niektóre urządzenia, które do tej pory można tylko podłączyć do sieci poprzez kabel internetowy, odzyskały swoją funkcję.

To dzięki dodatkowym gniazdom montowanym we wzmacniaczach WiFi. Pozwalają one podłączyć do sieci bezprzewodowej komputer, drukarkę itp., a jedyny kabel, jaki przyjdzie nam podłączyć, będzie sięgał od wzmacniacza do urządzenia.

Najlepsze wzmacniacze Wi-Fi:

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie