Społeczeństwo w Polsce się starzeje. Szacuje się, że obecni dwudziestolatkowie mogą otrzymać emeryturę w wysokości… 1/3 części ich wynagrodzenia! To oznacza, że o emeryturze należy zacząć myśleć jak najwcześniej. Jedną z możliwości na dodatkowe, regularne wpływy po zakończeniu kariery zawodowej są Pracownicze Plany Kapitałowe. Co to jest PPK?

Polacy pytani w licznych badaniach o swoją przyszłą emeryturę przyznają, że „nie myślą o niej”. Jedni „nie chcą się denerwować”, inni twierdzą, że „mają jeszcze czas”. Okazuje się, że nie każdy obywatel będzie, po zakończeniu swojej kariery zawodowej, usatysfakcjonowany wysokością wypracowanej przez siebie emerytury z ZUS. Rozwiązaniem i dużym wsparciem mogą być dla przyszłych emerytów środki zgromadzone w Pracowniczych Planach Kapitałowych, czyli powszechnym, współfinansowanym przez pracownika, pracodawcę i państwo programie.

Czym jest PPK?

Pracownicze Plany Kapitałowe to system dobrowolnego, długoterminowego oszczędzania. PPK nie jest częścią systemu emerytalnego, a środki zgromadzone na indywidualnych rachunkach uczestników PPK są ich prywatną własnością i podlegają dziedziczeniu. Więcej informacji na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych dostępnych jest na stronie https://www.pkotfi.pl/ppk-z-pko-tfi/.

Na czym polega program PPK? W Pracowniczych Planach Kapitałowych wpłat na indywidualny rachunek uczestnika programu dokonuje pracownik, pracodawca i państwo.

Podstawowa, comiesięczna wpłata pracodawcy wynosi 1,5 proc. wynagrodzenia, a dodatkowa do 2,5 proc. wynagrodzenia. W przypadku wpłat pracowników składka podstawowa i dodatkowa wynoszą po 2 proc . wynagrodzenia brutto. Dodatkowo, każdy uczestnik PPK otrzymuje od państwa jednorazową wpłatę powitalną w wysokości 250 zł i, co roku, dopłatę w wysokości 240 zł.

Dzięki temu, na konto uczestnika wpływa co miesiąc od 3,5 do 8,0 proc. jego wynagrodzenia brutto, a co roku – dodatkowe wpływy od państwa.

PPK – zabezpieczenie dla przyszłych emerytów

Trendy demograficzne mówią same za siebie. Od wielu lat żyjemy coraz dłużej i jako społeczeństwo jesteśmy coraz starsi. Na liczbę osób w wieku produkcyjnym przypada coraz większa liczba emerytów.

Pracownicze Plany Kapitałowe pozwalają zadbać o wysokość swojej emerytury i wraz z pracodawcą i państwem – zapewnić sobie dodatkowy dochód po zakończeniu kariery zawodowej. Osoby, które przystąpią do programu na początku swojej kariery i będą wpłacać jedynie składki podstawowe mogą liczyć na comiesięczną emeryturę wyższą o kilkaset złotych.

2 KOMENTARZE

  1. Społeczeństwo wszedzie sie starzeje… ale do tej pory tylko u nas jakoś sie o tym nie myslalo. I nagle człowiek sie budził w wieku 55 lat i zaczynał oszczedzać. Nikt nas nie uczyl przedsiebiorczosci ŻYCIA… i takie sa rezultaty. PPK chociaz cokolwiek ludziom wreszcie podpowiadaja. TO jedna z opcji oszczedzania, cos dodatkowego do tych marnych paru złotych na emeryturze

  2. Dodatkowe środki na emeryturę ale też i na przyszłość. W końcu się wzięli w naszym kraju i wprowadzili coś co przysłuży się dosłownie każdemu kto pracuje i chce mieć trochę dodatkowej kasy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie