Męskie święta – kiedy mężczyzna może spodziewać się życzeń?

Dzień Dziadka, Walentynki, Dzień Mężczyzn, Dzień Dziecka i Dzień Ojca to święta, które może obchodzić każdy mężczyzna, w zależności od tego, do którego z tych świąt się już, bądź jeszcze kwalifikuje. Każdy mężczyzna poza urodzinami i imieninami posiada święto, o którym może nic nie wiedzieć. W tym celu chcielibyśmy nakreślić krótką genezę męskich okazji, do otrzymania życzeń.

W Polsce męskie święta obchodzone są w wyżej wymienionych datach. Na świecie zdarza się, że mężczyźni mają swoje święta w zupełnie innym dniu czy nawet miesiącu. Idąc dalej tym tropem, można byłoby obchodzić to samo święto kilka razy w roku.

Dzień Mężczyzn, który oficjalnie w Polsce przypada na 10 marca, można byłoby zacząć świętować miesiąc wcześniej.  W krajach takich jak Rosja, Estonia, Łotwa, Ukraina, czy Mołdawia, dzień 23 lutego jest właśnie powszechnie uznany za Dzień Mężczyzny.

Dzień Mężczyzn można świętować w różnych częściach świata: 23 lutego, 9 marca, 10 marca, 16 marca, w maju lub na początku czerwca, 15 lipca, 9 września, a także w pierwszą sobotę listopada.

Dzień Dziadka – 22 Stycznia

Dzień Dziadka należy do grupy świeckich świąt. Na cześć dziadków wnuki przygotowują laurki, a w przedszkolach organizowane są występy. We Francji Dzień Dziadka obchodzony jest w pierwszą niedzielę października i tak od 2008 roku.

Zakłada się, że święto przywędrowało do Polski z Ameryki. Amerykański Dzień Dziadka to tak naprawdę Dzień Dziadków, co oznacza, iż babcie i dziadkowie mają wspólne święto tego samego dnia.

W USA i Kanadzie Dzień Dziadków ma swój symbol, którym jest niezapominajka, ponadto Dzień Dziadków posiada nawet swój hymn – „Piosenka dla Babci i Dziadka”. Święto to zakorzenia w młodym pokoleniu przekonanie, jak ważni są dziadkowie i ile wnuki dziadkom zawdzięczają. Dzień Dziadka wnukom pozwala uhonorować dziadków poprzez upominki, prezenty, życzenia, kwiaty, przedstawienia, a także laurki.

W Polsce Dzień Dziadka świętuję się od lat 60 XX wieku, ponadto, Dzień Dziadka stworzono 3 lata później, niż w kalendarze wpisano Dzień Babci, był to rok 1978. Dzień Dziadka w 2019 przypadał we wtorek 22 stycznia. Dzień Dziadka w 2020 przypada w środę 22 stycznia.

Dzień Dziadka – 22 Stycznia

Walentynki – Dzień zakochanych – 14 lutego

Większość mężczyzn kojarzy Walentynki z dniem, w którym należy udać się do kwiaciarni. Niestety czasami to już nie wystarcza i trzeba zarezerwować stolik w jakiejś restauracji lub zabrać ukochaną do teatru, czy na jakieś inne walentynkowe wydarzenie. Jeżeli potrzebny jest pomysł na Walentynki, to poza kwiatami warto zaplanować w ten dzień spektakl w teatrze, seans filmowy, czy koncert na Walentynki.

Dość często Walentynki mają charakter Dnia Kobiet, a przecież to święto obojga zakochanych. Oczywiście miłym gestem jest zaskoczyć naszą walentynkę poprzez zabranie jej w jakieś  romantyczne miejsce lub urządzić romantyczną kolację w zaciszu własnego mieszkania.

Dzień Świętego Walentego to kolejny dzień, w którym podobnie jak ukochana osoba, możemy oczekiwać życzeń, często nawet anonimowych (z których trzeba się trochę później tłumaczyć).

Wszystko zaczęło się w Polsce już w latach 90 XX wieku. Choć historii jest wiele, to tę jedyną o zapoczątkowaniu Walentynek, można nazwać bardziej Legendą. Najbardziej zakorzeniona opowieść wskazuje, że Dzień Walentynek pochodzi od imienia św. Walentego, który podpisał swój pierwszy list pożegnalny dla córki jednego ze strażników – „Od Twojego Walentego”.

Co ciekawe za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego, młodzi mężczyźni w wieki 18-37 lat, mieli zakaz brania ślubów. Wszystko przez to, że związani mężczyźni nie chcieli wstępować do wojska, które na te czasy było bardzo potrzebne, podobno gorzej też walczyli na wojnach. Biskup św. Walenty łamiąc przepisy cesarza, potajemnie udzielał ślubów, za co został skazany. Chrześcijański męczennik zmarł 14 lutego, stąd właśnie data uczczenia pamięci i nazwa Walentynki.

Kościół katolicki obchodzi Walentynki pod nazwą „Dzień św. Walentego”. Co roku wierni przybywają 14 lutego do bazyliki w Terni we Włoszech, która została nazwana imieniem św. Walentego. W starożytnym Rzymie, Walentynki nosiły nazwę „Dzień Płodności i Macierzyństwa”. Niezamężne kobiety wrzucały do dzbana (urny) karteczkę ze swoim imieniem, po czym kawalerowie losowali karteczki. Tym sposobem kawalerowie łączyli się z paniami w pary, spędzając przy tym cały świąteczny dzień razem. Zdarzało się także, że kończyło się to zaślubinami.

W dzisiejszych czasach, walentynki coraz bardziej kojarzą się z komercjalizmem. Nic dziwnego ceny kwiatów upominków rosną na ten dzień, jakby były na sterydach. Rezerwacja hoteli, stolików w restauracjach, biletów do kina w Walentynki, zwyczajnie graniczy z cudem. Szczególnie w dużych miastach, Walentynki niezaplanowane potrafią wprowadzić z zakłopotanie.

Aby bezstresowo korzystać z tego dnia, warto zaplanować Walentynki dużo wcześniej i np. dokonać potrzebnych rezerwacji. Kwiatów wcześniej nie kupimy, lecz przede wszystkim należy pamiętać, jakie jest przesłanie i cel święta zakochanych.

Walentynki – Dzień zakochanych – 14 lutego

Dzień Mężczyzn – 10 Marca

Dzień Mężczyzn od Dnia Kobiet jest nieco młodszy. Ten wyjątkowy dzień zawdzięczamy Ingeborg Breines, która jako przedstawicielka ONZ oraz dyrektorka programu „Kobiety i Kultura Pokoju” uznała oficjalnie Dzień Mężczyzn, jako symbol równowagi płci.

Światowy Dzień Mężczyzn został zapoczątkowany przez Kobietę 19 listopada 1999 roku. Międzynarodowy Dzień Mężczyzn zyskał wówczas anglojęzyczną nazwę: „International Men’s Day” w skrócie IMD.

W związku radzieckim Dzień Mężczyzn wywodzi się od dnia Armii Krajowej. Stało się tak, gdyż znaczną część armii i marynarki wojennej stanowili mężczyźni. Kiedy związek radziecki rozpadł się, zmieniono nazwę święta na Dzień Obrońcy Ojczyzny. Tradycja Dnia Mężczyzny jest kontynuowana wciąż tego samego dnia, czyli 23 lutego. Mężczyźni obecnie, aby otrzymać życzenia od koleżanek i ukochanych, nie muszą być w służbie wojskowej.

W Polsce Dzień Mężczyzn próbuje się zakorzenić coraz bardziej, jednak świadomość mężczyzn o tym święcie jest większa niż kobiet. Może i niesłusznie, ale Dzień Mężczyzn nieoficjalnie ma być celebrowany na cześć 40 Świętych Męczenników z Sebasty. Z tego względu za Dzień Mężczyzn, odpowiedni na składanie życzeń, przyjęto termin 10 marca, czyli 2 dni po Dniu Kobiet.

Dzień Dziecka – 1 Czerwca

Dzień Dziecka jest zakorzeniany w młodych pokoleniach od 1950 roku. Każdy był kiedyś dzieckiem oraz dobrze pamięta Dzień Dziecka, gdyż wiązał się on z drobnymi podarunkami od dorosłych, często były to słodycze. Dawniej nikt nie przejmował się tym, co może szkodzić zdrowiu, a jedynie skupiał się na tym, co daje dziecku radość.

Dzień Dziecka swoją genezę zawdzięcza już ponad 50-letnie tradycji. Wszystko zaczęło się od Światowej Federacji Kobiet Demokratycznych, które właśnie dnia 1 czerwca ogłosiły ten dzień, jako święto. Dzień Dziecka początkowo miał chronić dzieci przed wojną, głodem i krzywdą. Dzień Dziecka przybrał swoją nazwę w krajach bałtyckich i krajach byłych socjalistycznych. Reszta świata obchodzi dzięki ustaleniom ONZ (Organizacja Narodów Zjednoczonych) Dzień Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada.

Dzień ten został uznany dla propagowania, zrozumienia i braterstwa pomiędzy dziećmi różnych narodów. Chociaż jego powszechny dzień określony przez ONZ przypada na 20 listopada, to w Polsce za Dzień Dziecka przyjęto dzień 1 czerwca.

Dzień Dziecka – 1 Czerwca

Dzień Ojca – 23 Czerwca

Chociaż ojcem może zostać większość mężczyzn, czy sobie tego życzą, czy też nie, bywa tak, że nastaje taki czas, kiedy zamiast dawać życzenia, zaczynamy je otrzymywać. Dzień Ojca podobnie jak Dzień Mężczyzn zaczął przyjmować się dopiero po kobiecym święcie, w tym przypadku było to 3 lata później.  Dzień Ojca wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, nastał w następstwie sukcesów popularności Dnia Matki.

Pierwszy Dzień Ojca odbył się 19 czerwca 1910 roku w stanie Waszyngton. Dzień ten powstał podobnie jak Dzień Matki, aby uczcić trudy ojców i docenić ich zasługi nad opieką rodziny. Zapoczątkowała go Sonora Smart Dodd, która z braku matki, 3 lata po ustanowieniu Dnia Matki, uczciła w ten sam sposób swojego ojca Williama Smarta, weterana wojennego. Dzięki zgłoszonemu projektowi Dnia Ojca zyskał on przychylność władz, dopiero wiele lat później.

Oficjalnie w Stanach Zjednoczonych, święto zostało dopiero zaakceptowane przez prezydenta Nixona w 1972 roku. Wcześniej, w 1924 uznano Dzień Ojca tylko w niektórych stanach w USA. Dzień Ojca obchodzony jest w różnych krajach świata jednak daty święta są różne.

Istnieją pewne tradycje zagraniczne związane z Dniem Ojca. Tak na przykład w Holandii dzieci w dniu święta swojego taty, przynoszą mu śniadanie do łóżka. W Austrii wybierany jest „Najlepszy Ojciec Roku”. W Polsce natomiast obchodzimy Dzień Ojca 23 Czerwca i tak od 1965 roku, święto często kojarzone jest z ostatnim dniem szkoły. Wcześniej ojciec był odbierany głównie jako żywiciel rodziny i nie był postrzegany, jako osoba opiekuńcza. Na przestrzeni lat wiele się zmieniło, mimo wszystko Dzień Ojca nie dorównuje swoją popularnością Dniu Matki.

Dzień Chłopaka – 30 Września

Dzień Chłopaka jest często mylony z Dniem Mężczyzn. Nic bardziej mylnego! Mężczyźni i chłopcy mają swoje odrębne święta, a ich daty oddalone są od siebie o ponad 6 miesiący.

W Polsce za Dzień Chłopaka przyjmuje się dzień 30 września. Polska jest jednym z krajów, w którym świętuje się to święto i jest ono w dodatku bardziej popularne w naszym kraju niż Dzień Mężczyzn.

Dzień Chłopaka obchodzony jest na Malcie – 7 lutego, w Irlandii i Wielkiej Brytanii – 5 kwietnia, w Norwegii – 7 Października i w Kanadzie 25 listopada.

Dzień Chłopaka swoją popularność zyskał dzięki nastolatkom i stał się lepszym odpowiednikiem Dnia Kobiet. Chociaż geneza tego święta nie jest do końca jasna, to w Dniu Chłopaka na życzenia może liczyć każdy mężczyzna, który w duchu wciąż ma w sobie chłopca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imie